بزرگ شدن سینه در مردان یا ژنیکوماستی

بزرگ شدن سینه در مردان یا ژنیکوماستی

بافت سینه در آقایان معمولا به گونه ای است که سینه آنها بصورت صاف و مسطح می باشد و فقط در قسمت زیرین نوک سینه برآمدگی مختصری دارد .ولی این برآمدگی اصلا شبیه به غدد زیر پوستی نمیباشد .ژنیکوماستی در مردان به طور کلی عبارتی است که به بزرگ شدن سینه مردان گفته می شود و باعث می شود اطراف نوک سینه شبیه به غدد زیرپوستی به نظر برسد ومعمولا برای آنها دردناک می باشد. ژنیکوماستی ممکن است هر دو سینه و در بعضی از مواقع فقط یک سینه را درگیر کند. ژنیکوماستی در مردان به تازگی شدت بیشتری پیدا کرده است و علل مختلفی برای ان وجود دارد که در زیر انها را دکر می کنیم .

علت بزرگ شدن سینه در مردان

  • افزایش هورمون های جنسی زنانه یا استروژن ها
  • کاهش هورمون های جنسی مردانه یا اندروژن ها

معمولا عوامل زیادی سبب می شوند تا هورمونها رشد و تقسیم بندی طبیعی خود را ازدست بدهند و در آنها اختلال پیش بیاید که این عوامل می تواند شامل علل درونی مانند انواع بیماری ها و ترشح غدد مختلف تا عوامل بیرونی نظیر شرایط زیست محیطی و انواع خوراکی ها و حتی داروها باشد. ژنیکوماستی اغلب در سه برهه از زمان برای اقایان اتفاق می افتد که کودکی ، نوجوانی و پیری .

ژنیکوماستی در کودکان

استروژن های جفت بر روی بافت پستان جنین اثر می گذارد و باعث ژنیکوماستی در کودکان می شود . بعد از تولد جنین با گذشت حدود 3 ماه به مرور استروژن ها به حد نرمال خود باز می گردنند و ژنیکوماستی از بین می رود . خیلی کم پیش می آید این بیماری در نوزادان نیاز به درمان داشته باشد .

ژنیکوماستی در نوجوانان

ژنیکوماستی در نوجوانان در بین پسران بین 12 تا 15 سال اتفاق می افتد و از اختلافی که درافزایش نسبت بین استرادیول و تستوسترن ایجاد می گردد ، ناشی می شود .این مورد نیز معمولا بعد از چند سال از بین می رود و اکثراً یک سمت را درگیر می کند

ژنیکوماستی در پیری

افرادی که بالای 60 سال دارند معمولا دچار این نوع می شوند که اغلب هر دو سمت درگیر می شود . در این نوع به دلیل افزایش استروژن نسبت به تستوسترون این حالت به وجود می اید .

درمان ژنیکوماستی ، درمان بزرگ شدن سینه در مردان

برای درمان ژنیکوماستی راه های زیادی توصیه می شود که ابتدایی ترین آنها قطع برخی داروهایی است که موجب بروز این عارضه شده است . در مرحله بعد معمولا فرد برای تنظیم هورمونهای بدن تحت درمان قرار میگیرد که در اکثر مواقع موثر واقع می شود . از آنجایی که ژنیکوماستی یک عارضه کم خطر در بدن فرد می باشد درمان بزرگ شدن سینه در مردان بیشتر در جهت زیبایی و نمای ظاهری بافت سینه انجام می شود . ژنیکوماستی در مردان که بیش از یک سال از تشکیل ان گذشته باشد راهی جزء جراحی ندارد که عمل ژنیکوماستی به دو روش برش کامل بافت سینه و یا از روش دیگری غیر از برش مستقیم نظیر لیزر لیپویز ،لیپوساکشن و ... استفاده می شود .جراحی معمولا تحت بیهوشی کامل و به طور تقریبی بین 2 – 3 ساعت زمان می برد .

مطالب مرتبط

ماموپلاستی,لیفت سینه,رفع فرورفتگی نوک سینه,پروتز سینه,بزرگ کردن سینه,ماستوپکسی

پروتز سینه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید