لیزیک

 لیزیک

عمل جراحی لیزیک چشم برای برگرداندن دید افراد به حالت اولیه استفاده می شود .این روزها نظرات متفاوتی در این زمینه که آیا لیزیک چشم میتواند مفید واقع شود یا خیر وجود دارد .اما در کل پزشکان و جراحان بینایی معتقد می باشند اگر فردی که عمل لیزیک چشم را انجام می دهد طبق دستورات پزشک معالج خود عمل کند به راحتی می تواند دید مناسب خود را باز یابد .لیزیک چشم عملی است که در طی ان ابتدا قرنیه چشم برش داده می شود و سپس با استفاده از لیزراگزایمر زاویه دید فرد اصلاح می شود و مجددا بافت قرنیه به حالت اولیه خود باز می گردد.فردی که از عمل لیزیک استفاده می کند باید این شرایط را دارا باشد مثلا حداقل در یک سال و نیم قبل از عمل جراحی لیزیک تغییری در شماره بینایی نداشته باشد ،شماره چشم استیگماتیک بالایی نداشته باشد و ....معمولا فرد باید قبل و بعد از عمل لیزیک کارایی انجام دهد تا بتواند نتیجه خوبی از عمل دریافت کند و ممکن است کمترین سهل انگاری موجب شود تا دید فرد حتی شرایطی بدتر از قبل داشته باشد .متاسفانه عمل جراحی لیزیک چشم برای هر سنی توصیه نمی شود معمولا فرد بهتر است قبل از رسیدن به 40 سالگی این عمل را انجام دهد زیرا در غیر این صورت ممکن است پیر چشمی که در بعضی از افراد وجود دارد از بین نرود و فرد همچنان مجبور باشد تا از عینک در برخی از کارها استفاده نماید.خانم های باردار وشیرده به علت تغییر هورمون های بدنشان ممکن است جواب مطلوب دریافت نکنند به همین دلیل توصیه می شود حتما بعد از این دوران از عمل لیزیک چشم استفاده کنند . افرادی که لیزیک چشم می کنند می تواند زایمان طبیعی نیز داشته باشند .افرادی که کاندیدای این عمل می باشند حتما به مدت 3 – 4 روز قبل از انجام عمل جراحی لیزیک چشم نباید از لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده کنند و تقریبا در تمام این 3 – 4 روز مژه های خود را با شامپو بچه شستشو بدهند . با توجه به دستورات پزشک معالج برخی از دارو ها را قبل از عمل باید مصرف نکنند . این افراد بعد از عمل لیزیک نیز مانند تمام جراحی ها باید یک سری مراقب های ویژه انجام دهند تا هرچه سریعتر هم بهبودی خود را باز یابند هم خللی در بازگشت دید ایجاد نشود . حال شاید این سوال برای عده ای از بیماران پیش بیاید که لیزیک چشم آستیگمات امکان پذیر خواهد بود ؟ در جواب باید گفت که بستگی به بالا نبودن شماره چشم بیمار دارد و با مشورت پزشک متخصص اطلاع کافی و دقیق از این موضوع خواهید پیدا کرد. مراقب بعد ازعمل لیزیک چشم که بیمار باید انجام دهد دقتی بیشتری از جراحی های دیگر نیاز دارد زیرا کمترین خللی در ان موجب آسیب مستقیم دید می شود .در زیر برخی از مراقب های ضروری را برای شما شرح خواهیم داد .

مراقبت بعد از عمل لیزیک چشم

  • معمولا فرد باید به مدت 6 ماه از برخورد مستقیم با اشعه ماوراء بنفش پرهیز کند زیرا بر روی استرومای در حال بهبود قرنیه تاثیر می گذارد به همین دلیل حتما باید فرد از عینک های افتابی استاندارد استفاده نماید .
  • قطره ها طبق تجویز پزشک باید راس ساعت مصرف شود .
  • به مدت 3 – 4 روز نباید حمام برود .
  • به مدت دو هفته فرد نباید از لوازم آرایشی استفاده نماید .
  • حداقل به مدت یک هفته نباید به مانتیور نگاه کند و کارهای زمان بر انجام دهد .
  • بعد از عمل لیزیک معمولا چشم دچار خشکی می شود که باید تا رفع ان و بهبودی کامل با تجویز پزشک از اشک مصنوعی استفاده شود .

عوارض جراحی لیزیک چشم :

معمولا هر نوع عمل جراحی دارای عوارضی می باشد که عمل لیزیک نیز از این قائله مستثنا نیست که در مقالات بعدی عوارض جراحی لیزیک چشم را خواهیم گفت.

هزینه عمل لیزیک چشم :

هزینه این نوع جراحی در بیماران مختلف متفاوت میباشد و با مراجعه به پزشک متخصص و معاینه های لازم هزینه عمل لیزیک چشم مشخص خواهد شد.

جراحی بینی

جراحی بینی

جراحی بینی

جراحی بینی

دکتر فرشچی

پروتز سینه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید