آب مروارید

آب مروارید

بیماری آب مروارید یکی از بیماری های شایع چشم می باشد . چشم انسان از بخش های مختلفی تشکیل شده است نظیر قرنیه ، عدسی ، شبکیه و ... بیماری آب مروارید چشم یک بیماری است که در واقع عدسی چشم را درگیر می کند. عدسی بخشی از چشم می باشد که از پروتئین و آب تشکیل شده است و بسیار شفاف می باشد عدسی بر روی شبکیه چشم قرار میگیرد زیرا شبیکه به نور حساس می باشد و عدسی باعث می شود تا زاویه رسیدن نور به شبکیه تنظیم شود و فرد بتواند اجسام را ببیند. بیماری آب مروارید سبب کدر شدن عدسی چشم می شود و باعث می شود دید فرد کم شود. علت آب مروارید و روش ابتلا به این بیماری در افراد متفاوت می باشد در بعضی از افراد این بیماری کاملا مادرزادی می بشد و از ابتدا در فرد وجود دارد که به آن آب مروارید مادرزادی می گویند. در بعضی افراد بعلت صدمه خوردن مستقیم به چشم باشد و در پی ضربه به چشم ایجاد شود.در دیگر افراد ممکن است به علت کهولت سن باشد که این نوع از شایع ترین آب مروارید در افراد است و یک روش دیگر ابتلا به آب مروارید از طریق ابتلا به سایر امراض می باشد مانند بیماری دیابت .اگر آب مروارید در افراد به موقع تشخیص داده نشود ممکن است رفته رفته از بینایی فرد کاسته شود و در نهایت دید فرد از بین برود .بعضی از علائم آب مروارید در افراد را در زیر بیان می کنیم .

علائم آب مروارید

  • یکی از علائم آب مروارید دو بینی در افراد می بشد .
  • فرد به نور حساس می شود و نمیتواند مستقیما به نور نگاه کند.
  • تشخیص رنگ برای افراد مشکل می شود زیرا همه چیز برایشان کمرنگ و کدر می شود
  • تغییر مداوم در شماره لنز و عینک افراد .
  • دید در شب افراد کم می شود .

راه درمان آب مروارید در افراد غالبا عمل جراحی می باشد اما در مواقعی که فرد سن خیلی بالایی دارد و نیاز به دید در انجام کارهای رومره ندارد انجام این عمل را به تاخیر می اندازند . اما در کل با تاخیر برای عمل آب مروارید مخصوص در سنین جوانی ممکن است فرد روز به روز بینایی خود را ازدست بدهد و در انجام کارها دچار ایراد شود .اگر فردی هر دو چشمش درگیر آب مروارید باشد بصورت همزمان درمان آب مروارید چشم انجام نمیشود و مععمولا با فصله چند ماهه برای فرد عمل انجام می شود .امروزه عمل آب مروارید یکی از رایج ترین عمل ها برا بازگرداندن بینایی می باشد که کم خطر است و تقریبا تا 90% بینایی فرد را باز می گرداند .پزشکان برای جراحی معمولا از دو روش استفاده می کنند که در زیر انها را ذکر می کنیم :

نحوه عمل آب مروارید چشم

  • روش اول فیکو می باشد : در این روش پزشک در کنار قرنیه سوراخی ایجاد می کند و یک دستگاه ریز که توسط صوت کار میکند داخل عدسی فرستاده تا با صوت قسمت کدر را خرد کند و بعد با استفاده ا دستگاه مکنده قسمت های خرد شده را خارج کند .
  • روش دوم روش کپسولی می باشد : در این روش پزشک با سوراخ کردن قسمت کناری قرنیه هسته کدر عدسی را خارج می کند و باقیمانده ان را نیز توسط دستگاه مکنده تخلیه می کند .

مطالب مرتبط

جراحی زیبایی پلک, لیزیک, انحراف چشم, اشک ریزش چشم

جراحی بینی

جراحی بینی

جراحی بینی

جراحی بینی

دکتر فرشچی

پروتز سینه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید