کاشت مو

کاشت مو

یکی از عوامل موثر در زیبایی چهره و اعتماد به نفس افراد داشتن موهای کافی و خوش حالت می باشد . معمولا در آقایان یکی از قسمت های که در برخورد اول جلب توجه می کند موهای آنها می باشد به همین دلیل ریزش و باریک شدن تارهای مو در آقایان یک مشکل اساسی برای آنها محسوب می شود که اغلب برای پیدا کردن راهی برای جلوگیری از ریزش هر چه بیشتر و درمان نواحی خالی از مو می باشد . مشکل ریزش مو در افراد دلایل بیشماری می تواند داشته باشد از عوامل محیطی تا شخصی و ژنتیکی .عوامل محیطی مانند استرس ها ، آب و هوای کثیف و الوده و مواد شیمیای موجود در شامپوها و ... می باشند . یکی از بهترین راه ها برای درمان ریزش مو و کم مویی کاشت مو طبیعی است که به چندین روش انجام می شود . متاسفانه این روزها تبلیغات دروغینی از طرف برخی از افراد منتشر می شود که پیوند مو با استفاده از لیزر و بدون درد که می توان گفت دروغی بزرگ می باشد و سبب دریافت هزینه های چند برابری از افراد می شود . استفاده از لیزر فقط برای برش و ایجاد سوراخ در روی پوست می باشد و هیچ تاثیر دیگری بر روی کاشت مو ندارد .در قسمت های زیر انواع روش های پیوند موی طبیعی را توضیح خواهیم داد .

کاشت مو طبیعی به روش FUT

تعداد تار های موجود در بدن افراد معمولا بعد از سن 16 سالگی ثابت می شود و به انها افزوده نمی شود و معمولا تا حد 35000 تار مو می باشد . گاهی از اوغات این تار ها به دلایل مختلف نظیر وراثت ، شرایط اقلیمی و موارد دیگر ممکن است دچار ریزش شود و کم کم قسمتی از محدوده سر مخصوصا در آقایان به طاسی دچار شود . یکی از بهترین درمان ها استفاده از موهای بدن خود فرد برای عمل کاشت مو می باشد . استفاده از موی طبیعی به دلیل هم خوانی با بافت بدن بسیار موثر تر از استفاده از روش های دیگر می باشد و حتی بعد از مدت زمانی موها بصورت کاملا طبیعی رشد می کنند .عمل کاشت مو به روش FUT روشی است که در آن یک برش نوار باریک مانند از پوست پشت سر و یا قسمتی از سر که بانک موی قوی داشته باشد برداشته می شود که بر روی آن تعدادی از فولکولهای موی افراد قرار دارد و سپس آن را به قسمت های ریزتر که هر قسمت شامل حداقل 4 فولیکول مو می باشد تقسیم می کنند به این مرحله برداشت می گویند و سپس آن را بر روی نواحی خالی از مو پیوند می دهند که به این روش کاشت می گویند . مهارت پزشک در این روش بسیار حائز اهمیت می باشد .یکی از عوارض کاشت موی سر به روش FUT اسکار ناشی از مرحله برداشت می باشد که معمولا بد فرم و ماندگار است و راهی برای از بین بردن آن وجود ندارد و اغلب تراکم موی کاشته شده نیز مانند تراکم موی طبیعی نمی باشد و متخصص حتما باید دقت لازم را در حفظ جهت موی کاشته شده داشته باشد زیرا ناحیه سر در آقایان ناحیه ای است که در معرض دید مستقیم افراد دیگر می باشد و کمترین مشکلی در آن سبب جلب توجه سایرین و کاهش اعتماد به نفس فرد می باشد .از طرفی مزیت عمل کاشت مو به روش FUT این می باشد که به دلیل یکجا برداشتن فولیکول های مو بافت سالمتری از موها انتقال پیدا می کند و نتیجه بهتری دربرخواهد داشت . معمولا بعد از گذشت 2 هفته تار های مو ریزش پیدا می کنند و چند ماه بعد مجددا بصورت طبیعی رشد می کنند .

کاشت مو طبیعی به روش FIT

یکی دیگر از روش های کاشت مو به روشFIT می باشد . این روش نسبت به پیوند طبیعی مو به روش FUT جدیدتر می باشد و تقریبا به دلیل عوارض کمتر بیشتر از این عمل کاشت مو به روش FIT استفاده می شود .معمولا در این روش عمل کاشت مو به روش FIT متخصص بعد از ایجاد بی حسی موضعی در ناحیه سر توسط ابزاری به نام پانچ تک به تک فولیکول های مو را از قسمت های پر مو جدا می کند و در قسمت های خالی می کارد . این روش نیز مانند پیوند مو به روش FUT شامل دو مرحله کاشت و برداشت می باشد . در کاشت مو به روش FIT به دلیل تک تک کاشتن تارهای موها زمان بیشتری نیاز است برای رسیدن به نتیجه دلخواه و تقریبا برای بدست آوردن نتیجه مطلوب به چند جلسه درمان نیاز است که از عوارض کاشت مو به روش FIT می باشد و همچنین چون دونه به دونه موها توسط متخصص در پوست کاشته می شوند اغلب مهارت متخصص خیلی مهم می باشد و باید حتما توجه داشته باشد که به تراکم موهای طبیعی سر نزدیک باشد اما متاسفانه حتی بهترین متخصصان نیز نمی توانند تراکمی همانند تراکم طبیعی مو درست کنند و در نهایت بازهم متفاوت می باشد با رشد طبیعی موی خود . در حال حاضر کاشت مو به روش FIT جزء یکی از بهترین روش ها می باشد برای کاشت موی سر . یکی از مزیت های کاشت مو به روش FIT این می باشد که اسکار ناشی از برش تکه ای پوست سر که رد پیوند موی سر به روش FUT قرار داشت خبری نیست و فرد استرس و نگرانی از این بابت نخواهد داشت .این موها نیز معمولا بعد از دو هفته میریزند و بعد از گذشت زمانی مجددا رشد خواهند کرد . قابل ذکر می باشد که معمولا متخصص تار ها مورا از بانک موی قوی سر استفاده می کند یعنی موهای انتخاب شده برای کاشت طبق این فرمول می باشد که نسبت به هورمون های مردانه و تغییرات آنها مقاوم می باشند و کمتر دچار ریزش می شوند .

کاشت مو به روش BHT

در قسمت های قبل کاشت طبیعی مو به روش FUT وکاشت مو به روش FIT که از روش های کاشت مو طبیعی می باشد را ذکر کردیم . ما زمانی می توانیم از روش های کاشت مو طبیعی استفاده کنیم که بانک موی قوی در سر فرد وجود داشته باشد در غیر این صورت و در صورت عدم وجود بانک موی قوی باید از روش های دیگر استفاده کرد . یکی از این روش ها روش پیوند موی سر به روشBHT می باشد که در آن به دلیل اینکه قسمت سر بانک موی کافی برای انتقال به نواحی طاس ندارد از موهای موجود در سایر بافت ها و اجزای بدن مانند کتف و سینه و غیره استفاده می شود .در این حالت باید توجه داشته که موهایی که شباهت بیشتری به بافت موی سر دارد برای برداشت انتخاب شود. یکی از بزرگترین مشکلات و عوارض عمل کاشت مو به روش BHT این می باشد که مو های سایر نواحی بدن با موهای سر تفاوت در رنگ و ضخامت و حتی میزان رشد دارد و ممکن است نسبت به تغییرات هورمونی و هورمون های مردانه مقاومت کمتری داشته باشد و به همین دلیل اکثرا نسبت به موی طبیعی سر زودتر دچار ریزش می شوند .در این روش پیوند طبیعی مو نیز فولیکول های مو جداگانه از محل مورد نظر توسط دستگاهی به نام پانچ برداشته می شود و بر روی پوست سر کاشته می شود .مزیت عمل کاشت مو به روش BHT این است که جایی که از آن قسمت برای سر مو برداشت شده در بدن بعد از گذشت تقریبا یک ماه از بین می رود و اسکاری ناشی از آن باقی نمی ماند.

کاشت مو به روش SUT

معمولا راه های متعددی برای کاشت مو در نواحی کم مو و طاس سر وجود دارد . بسته به نظر متخصص می شود هر کدام از روش ها استفاده شود بعد از انجام مشاوره توسط پزشک .این روش کاشت موی سر به این شکل می باشد که فولیکول های مو از نواحی دارای پیاز مو و فولیکول برداشت می شود بصورت دستی و در قسمت های کم مو خالی از مو کاشته می شود . این مو به دلیل شبیه بودن بافتش با سایر موهای بدن و به دلیل زنده بودن بافت مو قابلیت رشد و بازسازی دارد .در روش های قبل مانند کاشت مو به روش FIT و عمل کاشت مو به روش FUT روش کار به این گونه بود که ریشه های مو را بصورت دانه به دانه با جراحی برداشته و یا قسمتی را با هم برش داده و یک نوار از پوست جدا می شود و در نواحی کم تراکم مو خالی جایگزین می کنند . این روش ها علاوه برخستگی ناشی از زمان بر بودن ، به گونه ای بود که محل اسکار ناشی از آن تا باقی عمر بد فرم باقی می ماند و یا اینکه تراکم یکدست و شبیه به تراکم موهای طبیعی خود فرد ایجاد نمی شود و درد ناک نیز می بود . روش جدیدی به نام SUT ابداع شده است که در آن نیاز نیست که فولیکول های مو را بصورت دستی برداشته و در محل مورد نظر بکاریم . در اصل برای برداشت و کاشت ریشه و فولیکول مو از پانچ لیزری استفاده می شود و پیاز مو بصورت کاملا سالم انتقال داده می شود و در نتیجه امکان رشد نکردن ریشه مو و پرطی انها به دلیل فریز کردن فولیکول مو بعد از برداشت در این روش به کمترین میزان خود می رسد . عوارض روش عمل کاشت مو SUT کمتر از روش های دیگر است زیرا از جراحی و بیهوشی و یا هر گونه برشی در آن خبری نیست . از روش کاشت مو در تمام نقاط بدن که در آن مو وجود دارد استفاده می شود .مزیت روش SUT این است که در این روش تراکم موهای کاشته شده بسیار طبیعی تر می باشد به گونه ای که قابل تشخیص با موهای طبیعی نمی باشد و حتی نتایج آن بسرعت قابل رویت می باشد زیرا در آن امکان انتقال ریشه های مو با طول یک سانتی متری وجود دارد . امکان انتقال مو در این روش تقریبا سه برابر روش های دیگراست و در حدود حداقل 14000 تار مو در یک جلسه می باشد و در آن از اسکار و خونریزی روش های دیگر خبری نیست .

کاشت مو روش ترکیبی

زمانی که ناحیه خالی از موی سر مراجعه کنندگان بسیار زیاد است که درمان آن حداقل 2000 تار مو نیاز دارد ، اگر متخصص برای درمان این کار بخواهد فقط از روش عمل کاشت مو FUT استفاده کند و نوار ضخیمی از مو را از پشت سر بردارد ناحیه پشت سر نمای زشت و بد فرمی پیدا می کند و اسکار ناشی از برداشت آن لایه از مو به حالت بدی و ماندگار برای فرد باقی می ماند و اگر متخصص برای جلوگیری از پیش امدن این حالت تصمیم بگیرد که فقط از کاشت مو به روشFIT استفاده کند این روش نیز علاوه بر خستگی سبب طاسی پشت سر می گردد . پس با وجود این مشکلات پزشک برای درمان محدوده وسیعی از سر که مبتلا به طاسی و کم مویی شده است نمی تواند فقط یک روش کاشت مو را انتخاب کند .پزشکان راهی جدید برای درمان این مشکل پیدا کرده اند که هم از عمل کاشت مو به روش FIT و هم از روش عمل کاشت مو FUT در آن استفاده می شود و به آن اصطلاحا کاشت مو به روش ترکیبی می گویند . کاشت مو به روش ترکیبی ، طی دو روز متوالی انجام می شود و در آن ابتدا در روز اول از پیوند موFUT بهره میبرند و در روز دوم از کاشت مو به روشFIT استفاده می کنند .در کاشت مو به روش ترکیبی تقریبا می توان گفت حدود 80 تا 100 درصد طاسی مو درمان می شود و تراکم موها در نواحی کاشته شده حالت طبیعی تری نسبت به دو روش FIT و FUT به خود میگیرد. در کاشت مو به روش ترکیبی ، زمان کمتری از فرد و متخصص گرفته می شود و معمولا بعد از 6 ماه کاشت مجدد انجام می شود و نیاز به تکرار جلسات کاشت به فاصله نزدیک نمی باشد .در این روش می توان حدود 1600 تار مو را در دو روز متوالی پیوند داد .این روش غالبا برای افرادی که شدت طاسی در انها بیشتر از سایرین می باشد، کاربرد دارد و تقریبا استفاده از روش FIT و FUT در هر قسمت از سر بستگی به میزان طاسی دارد .در قسمت کم موتر از روش FUT و در قسمت های دیگر از کاشت مو به روش FIT استفاده می شود .

پی آر پی

خون انسان متشکل از گلبول های قرمز،سفید و پلاکت ها می باشد . پلاکت ها در بدن بازسازی سلول ها و ترمیم زخم ها و بافت های آسیب دیده به وسیله تسریع در لخته شدن خون را به عهده دارند .پی آر پی به این معنی می باشد که پلاسمای خون افراد را از پلاکت غنی می کنند یعنی به طور متوسط دراین پلاسما پنج برابر تعداد طبیعی خون پلاکت وجود دارد . پی ار پی در علم پزشکی کاربردهای فراوان دارد . فولیکول های موجود در مو توسط تغذیه کردن از خون به حیات خود ادامه می دهند و رشد می کنند به همین دلیل برای موهای کم پشت و اسیب دیده از پی آر پی استفاده می کنند وافزایش تعداد پلاکت ها در محدوده آسیب دیده به رشد و ترمیم بافت ها ی آسیب دیده کمک می شود .درمان توسط پی آر پی اینگونه می باشد که ابتدا از خون بدن خود فرد حدود 35 – 45 cc گرفته می شود و در لوله های پی آر پی درون دستگاهی به نام سانتریفوژ قرار می گیرد و در دو مرحله 10 دقیقه ای به گردش در میاید که این کار سبب می شود تا اجزای خون از یکدیگر جدا شوند . بعد از جدا سازی پلاسمای تغلیظ شده از پلاکت ها آماده تزریق به پوست سر می باشد .بعد از بی حسی موضعی در پوست سر پی آر پی آماده شده توسط سوزن های بسیار ریز که بر روی یک گان استوار است در پوست تزریق می شود . هر کدام از این تزریق ها حاوی 3 – 4 cc مایع می باشد که به دلیل کم بودن مقدار آن و سوزن باریک درد آن بسیا ر کم می باشد .مررحله تزریق باید چندین بار انجام شود تا در تمام نواحی سر اثر بگذارد .این پی آر پی تزریق شده هم برای رشد و تقویت موهای آسیب دیده و هم رشد موهای جدید بسیار مفید می باشد اما این روش درمان برای همه افراد توصیه نمی شود مانند افرادی که بیماری های پوستی ، مشکلات دیابتی و انعقاد خونی و یا عفونت های پوستی را دارا میباشند .افرادی که فولیکول های موهای انها به طور کامل از بین رفته است نیز نمی توانند از این روش استفاده کنند زیرا جواب کامل نمی گیرند و توصیه می شود این افراد از روش پیوند مو باید استفاده کنند .پی ار پی یک عمل سرپایی می باشد که نیاز به بستری ندارد و فرد بعد از انجام آن می تواند به منزل برگردد .

کاشت مو در بانوان

ریزش مو در بانوان یک امر ژنتیکی و ارثی می باشد که معولا از پدر یا مادر به فرد منتقل می شود. گاهی ممکن است این ریزش به حدی باشد که در خانم ها نیز سبب ایجاد طاسی و کم مویی شود .از روش کاشت مو طبیعی در خانم ها نیز می شود استفاده کرد اما متاسفانه بیشتر خانم ها از آن اطلاع ندارند .درکل در خانم ها به سه طریق ریزش مو اتفاق م افتد . ریزش موی موضعی ، ریزش موی طرح دار ، ریزش مو بصورت پخش و گسترده

ریزش مو بصورت موضعی

این نوع ریزش مو خود به دو دسته دارای جوشگاه و بدون جوشگاه می باشد . در ریزش موی دارای جوشگاه ، وجود بیماری یا سانحه یا حوادث سبب ایجاد طاسی می شود که ابتدا قبل از پیوند مو باید علت ریز را برطرف کرد . در دسته بدون جوشگاه علت ریزش مو بیماری به نام آلوپس یاره آتا می باشد که در این مورد کاشت موی سر بی تاثیر می باشد و مجددا موها دچار ریزش می شود .الوپسی ناشی از بستن محکم موها با گیره سر می باشد و بیشترین دلیل کم مویی در خانم ها می باشد و بیماری دیگری به نام تیلومانیا نیز که بیماری کندن موها توسط فرد می باشد نیز سبب کم مویی می شود و ریشه عصبی دارد . معمولا بعد از درمان این بیماری نیز می توان کاشت مو انجام داد .

ریزش موی طرح دار

ریزش موی طرح دار مانند ریزش موی سر آقایان می باشد که از ناحیه جلوی سر می باشد و کم کم به پشت سر سرایت می کند . این نوع ریزش به دلیل بیماری آلوپسیآندروژنتیک که ژنتیکی است ، ایجاد می شود .

ریزش موی پخش و گسترده

این ریزش مو شامل تمام نواحی موهای سر می شود و هم از تعداد موها می کاهد و هم تار موها به مرور نازک می شود .معمولا خانم ها با پا گذاشتن به سن دچار ریزش موی در ناحیه فرق سر می شوند. این نوع ریزش به دلیل اینکه در تمام نواحی سر می باشد و بسیار گستره است با کاشت موی سر درمان نمی شود

جلسات مشاوره کاشت مو :

هدف از جلسه مشاوره برای بیمار این می باشد که پزشک بتواند با بیمار ارتباط بر قرار کند و خواسته های بیمار و نحوه کاشت مو ای که برای بیمار لازم می باشد بررسی می گردد و باتوجه به تعاملی که صورت می پذیرد نیاز ها و مشکلات بیمار بیان گردد تا در آخر بیمار به نتیجه دلخواه خود برسد در این جلسه بیمار به بیان نیازها و خواسته های خود پرداخته و پزشک پس از شنیدن اظهارات بیمار و بیان نیازهای بیمار میزان تراکم موها به خصوص تراکم را در بخش ناحیه پشت سر و همچنین ضخامت و نوع موهای شخص و نقاطی از سر را که دارای مناطق خالی می باشد را مورد بررسی قرار داده

مطالب مرتبط

کاشت مو در بانوان , ریزش مو در بانوان , درمان ریزش مو ارثی , درمان ریزش مو با پی آر پی
جراحی بینی

جراحی بینی

جراحی بینی

جراحی بینی

دکتر فرشچی

پروتز سینه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید