ارتودنسی

مراقبت های بعد از ارتودنسی

ارتودنسی درمان بسیار دقیق و ظریفی است که جهت کسب موفقیت کامل آن به همکاری بین بیمار و پزشک نیاز است . از نکات مهم درمان ارتودنسی این است که فرد به صورت منظم به متخصص ارتودنسی خود مراجعه نماید . این مراجعه تنها به منظور کنترل دستگاه ها نیست بلکه در هر جلسه بنا به ضرورت دستگاه ها تنظیم و فعال می شوند . سایر مراقبت های بعد از ارتودنسی را در زیر شرح خواهیم داد .

روکش های دندان

روکش های دندان

معمولا در اثر رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان و مصرف مواد خوراکی مختلف به مرور دندان ها نیز مانند سایر اعضا دچار پوسیدگی و آسیب می شوند با این تفاوت که دندان ها اگر چه بافتی زنده هستند اما توان و قدرت بازسازی و ترمیم خود را ندارند و کمترین آسیب و مشکلی در آنها سبب از بین رفتن دندان ها می شود . از این رو با پیشرفت علم متخصصین سعی بر آن کردند که راهی برای ترمیم بافت های آسیب دیده و جلوگیری از تخریب بافت های باقی مانده بیابند . یکی از راه هایی که دندان پزشکان و جراحان فک برای ترمیم دندان ها پیدا کرده اند استفاده از روکش های دندان می باشد . در واقع استفاده از روکش دندان به این معنا است که از موادی شبیه به بافت دندان ها استفاده می شود و به شکل بافت دندان در بین استخوان های فک قرار می گیرد و شکلی شبیه به دندان را دارد و به این صورت کسی متوجه بافت آسیب دیده دندان نمی شود و از تخریب مابقی بافت دندان ها جلوگیری می شود . به مرور زمان نوع مواد استفاده شده برای روکش های دندان و نحوه به کارگیری و شکل روکش ها تغییر پیدا کرده است و می توان گفت تقریبا برای هر نوع آسیب دندانی یک راه برای روکش استفاده می شود . در زیر برخی از انواع روکش های دندانی را ذکر خواهیم کرد .

 پیشگیری از پوسیدگی دندان ها

پیشگیری از پوسیدگی دندان ها

دندان ها از مهم ترین دارایی های انسان ها به شمار می آیند که در کنار فراهم کردن ظاهری زیبا نقش تعیین کننده ای در جویدن غذا دارند بنابراین باید به مسئله ی پیشگیری از پوسیدگی دندان ها اهمیت زیادی داده شود . برای پیشگیری از پوسیدگی دندان ها رعایت نکات زیر الزامی است

سفید کردن دندان

روش های خانگی سفید کردن دندان

    • استفاده از توت فرنگی : در توت فرنگی ماده ای به نام آن اسید مالک موجود است که این اسید سبب از بین رفتن لکه های تیره از روی دندان می شود . برای استفاده از توت فرنگی باید آن را با دو قاشق جوش شیرین ترکیب کرد و به مدت 5 دقیقه بر روی دندان ها قرار داد مانند خمیر دندان .
    • استفاده از پراکسیدهیدروژن : مقداری از آن را با جوش شیرین ترکیب کرده و خمیر حاصل را مانند خمیر دندان بر روی دندان ها قرار می دهیم .
    • استفاده از سرکه سیب : ترکیب یک قاشق از آن با سه قاشق آب و مصرف آن مانند دهان شویه
    • استفاده از پوست موز : قسمت داخلی پوست موز محتوی مواد معدنی است که استفاده از آن بصورت مسواک سبب سفیدی دندان ها می شود .
ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک

منظور از ارتودنسی متحرک این است که بیمار می تواند هنگام غذا خوردن دستگاه ارتودنسی را از دهان خود خارج کند و پس از آن مجددا دستگاه ارتودنسی را بر سر جای خود قرار دهد . این دستگاه به طور معمول برای اصلاح فک و اصلاح جزیی دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد . ارتودنسی متحرک می تواند تنها برای فک بالا تعبیه شده باشد یا برای اصلاح هر دو فک به کار برده شود . دستگاه ارتودنسی متحرک شامل یک صفحه ی پلاستیکی سیم دار می باشد که با فشار ملایم و سطحی ای به مرور موجب به حرکت درآوردن دندان ها می شود .

سفید کردن دندان‌ها

سفید کردن دندان‌ها

تمیز بودن و درخشندگی ظاهر دندان ها معمولا برای افراد از اهمیت زیادی برخوردار است و داشتن دندان های سفید و مرتب غالبا سبب افزایش اعتماد به نفس برای برقراری ارتباط اجتماعی با سایر افراد در جاهای مختلف می باشد . معمولا در روابط اجتماعی و هنگام صحبت کردن افراد با یکدیگر دندان ها یکی از ارگان هایی می باشند که به شدت در معرض دید طرف مقابل می باشد و شکل و ظاهر آنها می تواند برای فرد مقابل تداعی کننده و توصیف کننده شخصیت و میزان تمیزیی یا شلختگی فرد باشد به همین دلیل افراد به خصوص در جوامع امروزی سعی بر آن می کنند تا در بهداشت و مراقب از دندان های خود کوشا باشند و دارای دندان های سفید و مرتب باشند .

ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت

براکت های سرامیکی یا فلزی در ارتودنسی ثابت استفاده می شوند . هر کدام از براکت ها به یک دندان چسبانده می شوند و توسط سیم های باریکی به یکدیگر متصل می شوند و به وسیله ی یک حلقه ی کشی در محل خود نگه داشته می شوند . سیم ها به مرور برای صاف کردن دندان ها و اصلاح جای فک تنظیم می شوند . در ارتودنسی ثابت تمام قسمت ها در جای خود ثابت هستند یعنی نمی توان آن ها را از دهان خارج کرد . به وسیله ی ارتودنسی ثابت به آسانی می توان اصلاحات دندان و فک را انجام داد . از مزایای ارتودنسی ثابت این است که در سقف دهان صفحه ی پلاستیکی قرار داده نمی شود درنتیجه در صحبت کردن و غذا خوردن فرد نیزمشکلی پیش نخواهد آمد .

زیرکونیا دندان

زیرکونیا دندان چیست ؟

بافت دندان در بدن انسان یکی از ارگان های زنده محسوب می شود که بیشتر افراد به دلیل ساختمان و ظاهر سفت و سخت آن فکر می کنند که بافتی مرده است اما در واقع دندان دارای عروق و اعصابی است که سبب زنده بودن آن می باشد اما تفاوت آن با سایر بافت های بدن این است که قدرت ترمیم و بهبود بخشیدن به وضعیت خود را در صورتی که دچار آسیب می شود را ندارد . دندان ها یکی از اعضای بدن هستند که به دلیل فضایی که در آن قرار دارند (حفره دهان که سرشار از بزاغ است و مرطوب ) و همچنین تماس با انواع مواد خوراکی ها بسیار در معرض آسیب و صدمه است به همین دلیل کمترین عدم رسیدگی و رعایت بهداشت دهان و دندان سبب ایجاد پوسیدگی و از بین رفتن دندان ها می شود .