روکش های دندان

روکش های دندان

معمولا در اثر رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان و مصرف مواد خوراکی مختلف به مرور دندان ها نیز مانند سایر اعضا دچار پوسیدگی و آسیب می شوند با این تفاوت که دندان ها اگر چه بافتی زنده هستند اما توان و قدرت بازسازی و ترمیم خود را ندارند و کمترین آسیب و مشکلی در آنها سبب از بین رفتن دندان ها می شود . از این رو با پیشرفت علم متخصصین سعی بر آن کردند که راهی برای ترمیم بافت های آسیب دیده و جلوگیری از تخریب بافت های باقی مانده بیابند . یکی از راه هایی که دندان پزشکان و جراحان فک برای ترمیم دندان ها پیدا کرده اند استفاده از روکش های دندان می باشد . در واقع استفاده از روکش دندان به این معنا است که از موادی شبیه به بافت دندان ها استفاده می شود و به شکل بافت دندان در بین استخوان های فک قرار می گیرد و شکلی شبیه به دندان را دارد و به این صورت کسی متوجه بافت آسیب دیده دندان نمی شود و از تخریب مابقی بافت دندان ها جلوگیری می شود . به مرور زمان نوع مواد استفاده شده برای روکش های دندان و نحوه به کارگیری و شکل روکش ها تغییر پیدا کرده است و می توان گفت تقریبا برای هر نوع آسیب دندانی یک راه برای روکش استفاده می شود . در زیر برخی از انواع روکش های دندانی را ذکر خواهیم کرد .

جراحی دندان عقل

جراحی دندان عقل

دندان های عقل دندان های آسیاب انتهایی در فک محسوب می شوند که اغلب از سن 16 به بعد یا همان سن بلوغ در افراد شروع به رشد می کند . معمولا بافت دندان یکی از اعضای پرکاربرد و مفید برای انسان ها است زیرا هم در بلع و هضم غذا کمک می کند و از دچار شدن به بیماری های گوارشی ممانعت می کند و هم از لحاظ زیبایی برای افراد مهم است و صحت و سلامت آنها سبب افزایش اعتماد به نفس در افراد می شود .

سفید کردن دندان

روش های خانگی سفید کردن دندان

    • استفاده از توت فرنگی : در توت فرنگی ماده ای به نام آن اسید مالک موجود است که این اسید سبب از بین رفتن لکه های تیره از روی دندان می شود . برای استفاده از توت فرنگی باید آن را با دو قاشق جوش شیرین ترکیب کرد و به مدت 5 دقیقه بر روی دندان ها قرار داد مانند خمیر دندان .
    • استفاده از پراکسیدهیدروژن : مقداری از آن را با جوش شیرین ترکیب کرده و خمیر حاصل را مانند خمیر دندان بر روی دندان ها قرار می دهیم .
    • استفاده از سرکه سیب : ترکیب یک قاشق از آن با سه قاشق آب و مصرف آن مانند دهان شویه
    • استفاده از پوست موز : قسمت داخلی پوست موز محتوی مواد معدنی است که استفاده از آن بصورت مسواک سبب سفیدی دندان ها می شود .
رادیوگرافی دندان

رادیوگرافی دندان

یکی از مزایای پیشرفت علم و تکنولوژی در علم پزشکی استفاده از اشعه ایکس برای تشخیص بهتر محدوده درد و بیماری است . معمولا در قسمت هایی مانند CT scan و یا رادیولوژی و یا پزشکی هسته ای با استفاده از اشعه ایکس ، از ناحیه مورد شکایت بیمار گرافی های تهیه می شود که دندانپزشک با مشاهده آن می تواند مشخص کند که بیماری و درد ناشی از چیست . یکی از کاربردهایی که این گرافی ها دارند در علم دندان پزشکی می باشد .معمولا وقتی که فرد دچار درد دندان می شود و  به متخصص مراجعه می کند در بیشتر اوقات دندانپزشک برای اینکه بداند ریشه های دندان فرد در چه وضعیتی می باشند و یا اینکه دندان ها در چه حد و میزان دچار پوسیدگی شده اند و یا از وسعت و ناحیه کرم خوردگی با خبر باشد از فرد می خواهد تا از دندان های خود گرافی تهیه کند .

سفید کردن دندان‌ها

سفید کردن دندان‌ها

تمیز بودن و درخشندگی ظاهر دندان ها معمولا برای افراد از اهمیت زیادی برخوردار است و داشتن دندان های سفید و مرتب غالبا سبب افزایش اعتماد به نفس برای برقراری ارتباط اجتماعی با سایر افراد در جاهای مختلف می باشد . معمولا در روابط اجتماعی و هنگام صحبت کردن افراد با یکدیگر دندان ها یکی از ارگان هایی می باشند که به شدت در معرض دید طرف مقابل می باشد و شکل و ظاهر آنها می تواند برای فرد مقابل تداعی کننده و توصیف کننده شخصیت و میزان تمیزیی یا شلختگی فرد باشد به همین دلیل افراد به خصوص در جوامع امروزی سعی بر آن می کنند تا در بهداشت و مراقب از دندان های خود کوشا باشند و دارای دندان های سفید و مرتب باشند .

 مراقبت های بعد از  جراحی ایمپلنت

مراقبت های بعد از جراحی ایمپلنت

ایمپلنت روشی است که در آن متخصص دندان هایی مصنوعی را به گونه ای شبیه به دندان های اصلی خود فرد در فک او قرار می دهد یعنی با استفاده از ریشه و بصورت دائم به این معنی که متخصص در قسمتی از فک که خالی از دندان است با استفاده از پیوند استخوانی ایجاد ریشه می کند و بعد از ثابت شدن ریشه پروتز ثابت یا همان ایمپلنت را بر روی آن قرار می دهد . معمولا بعد از جراحی ایمپلنت نیز مانند تمام جراحی ها نیاز به اقدامات و مراقبت های خاصی است تا فرد بتواند نتیجه مطلوبی به دست بیاورد . در زیر به برخی از این مراقبت ها م پردازیم و انها را ذکر می کنیم :

زیرکونیا دندان

زیرکونیا دندان چیست ؟

بافت دندان در بدن انسان یکی از ارگان های زنده محسوب می شود که بیشتر افراد به دلیل ساختمان و ظاهر سفت و سخت آن فکر می کنند که بافتی مرده است اما در واقع دندان دارای عروق و اعصابی است که سبب زنده بودن آن می باشد اما تفاوت آن با سایر بافت های بدن این است که قدرت ترمیم و بهبود بخشیدن به وضعیت خود را در صورتی که دچار آسیب می شود را ندارد . دندان ها یکی از اعضای بدن هستند که به دلیل فضایی که در آن قرار دارند (حفره دهان که سرشار از بزاغ است و مرطوب ) و همچنین تماس با انواع مواد خوراکی ها بسیار در معرض آسیب و صدمه است به همین دلیل کمترین عدم رسیدگی و رعایت بهداشت دهان و دندان سبب ایجاد پوسیدگی و از بین رفتن دندان ها می شود .

 مزیت ایمپلنت نسبت به بریج

مزیت ایمپلنت نسبت به بریج

در این مقاله قرار به بررسی برتری های روش ایمپلنت ننسبت به روش بریچ است اما در ابتدا برای اینکه افراد بتوانند درک روشنی از این مقایسه داشته باشند باید شناخت اندکی از هر دو روش داشته باشند به همین دلیل در ابتدا توضیح مختصری در مورد هر کدام از روش ها می گوییم . بریچ (bridge) : در واقع بریچ روشی است که در آن اگر یک دندان بین دو دندان سالم آسیب ببیند و از بین برود متخصص از دو دندان سالم مجاور به عنوان پایه استفاده می کند و بین آنها را بصورت پل به هم متصل می کند و اطراف این پل را برای این که دید خوبی داشته باشد روکش می کند تا مانند دندان دیده شود . در واقع میان دو دندان فضای خالی قرار دارد . ایمپلنت : ایمپلنت در واقع دندان های هستند مصنوعی که به وسیله دندان پزشک در فک جایگذاری می شوند و این جایگذاری مانند دندان های اصلی همراه با ریشه می باشد . حال که از بریچ و ایمپلنت آگاهی و اطلاعات مختصری کسب کردیم حال در قسمت زیر به بیان مزیت های روش ایمپلنت نسبت به بریچ می پردازیم :