رفع موهای زائد با لیزر

رفع موهای زائد با لیزر

این روزها شاهد این می باشیم که در بعضی از قسمت های بدن مخصوصا خانم ها موهایی شبیه به موهای آقایان رشد می کند که بیشتر ان ناشی از تغییر هورمون ها در بدن می باشد که به آن موهای زائد یا موهای اضافی گفته می شود. تقسیم مو در خانم ها و آقایان توسط هورمونی به نام آندوژن کنترل می شود و بستگی به عوامل مختلفی نظیر غدد درون ریز و برون ریز ، شرایط محیط و نژاد و ژنتیک دارد .پرمویی (هیرسوتیسم ) در خانم ها به این معنی است که در قسمت های نظیر کناره گوش ها ، چانه ، زیر گلو و حتی در اندام های دیگر موهایی نظیر موهای آقایان رشد می کند. برای از بین بردن موهای زائد و یا درمان موهای زائد در گذشته روش های متفاوتی وجود داشت که برخی از انها هم زمان بر و هم دردناک بوده است. با ورود لیزرو درمان با لیزر به علم پزشکی متخصصین از ان برای درمان بیماری های مختلف استفاده کردند که بهترین این درمان ها در زمینه پوست و زیبایی می باشد . یکی از بهترین پیشرفت های لیزر دررفع موهای زائد با لیزر و یا از بین بردن موهای زائد می باشد.برطرف کردن موهای زائد با لیزر تقریبا باعث می شود رشد این موها به طور دائمی در بیشتر مواد متوقف شود و حتی موهایی که مجدداً بعد از درمان رشد می کنند خیلی نرم تر و سست تر می باشند که برای فرد قابل تحمل تر می باشد .روش درمان با استفاده از لیزر به این صورت می باشد که پزشک با مشخص کردن طول موج مورد نظر پالسی از اشعه را در یک محدوده می تاباند و با حرارات دادن به ریشه های مو که اصطلاحاً به ان فولیکول می گویند سبب می شود تا سلولهای موجود در ان قسمت از بین بروند و تخریب شوند و در نتیجه فولیکول مو در ان ناحیه از بین برود .در این روش اشعه لیزر طوری تنظیم شده است که رنگ تیره موها را (ملانین) مورد هدف قرار میدهد و از بین می برد . این روش تقریبا یک روش کم خطر و بدن درد می باشد که برای به حداقل رساندن درد ان پزشک از بی حس کننده های موضعی و زیر جلدی استفاده می کنند . برای از بین بردن موها به طور کامل در یک جلسه نمی شود تمام کار را انجام دهد و معمولا چندین جلسه زمان لازم است برای درمان کامل توسط لیزر. در بعضی افراد ممکن است استفاده از اشعه بالا موجب حسایت و التهاب و سوزش در ان ناحیه شود که برای درمان ان معمولا از انتی بیوتیک و یا حتی مرطوب کننده استفاده می شود . اما در بیشتر مواقع سوزش و التهاب که به دلیل حرارت ناشی از اشعه می باشد بعد از گذشت 1 – 3 ساعت از بین می رود . امروزه سه نوع سیستم لیزر وجود دارد برای درمان ، لیزر الکساندرایت ، لیزردیود و لیزر ND-YAG .درمان موهای زائد با استفاده از لیزر عوارضی را نیز در بر دارد که در ادامه به ذکر برخی از آنها می پردازیم و همچنین روش مراقبت بعد از انجام لیزر را نیز بازگو میکنیم تا فرد با آگاهی از آن دچار عواض کمتری شود .

مراقبت های پس از درمان :

 • فرد باید به مدت حداقل دو روز از کرم هیدروکورتیزون استفاده کند .
 • به مدت یک هفته نباید شنا کند زیرا موجب عفونت می شود .
 • هر دو ساعت باید از کرم ضد آفتاب به مدت دو روز استفاده کند .
 • بلافاصله بعد از لیزر می توان از کمپرس یخ برای کم کردن التهاب و درد ناشی از اشعه استفاده کرد .
 • فرد به مدت 24 ساعت نباید از لوازم آرایشی استفاده کند .
 • در بعضی از مواقع که درد و التهاب شدید می باشد با تجویز پزشک می تواند از مسکن و یا انتی بیوتیک استفاده کند .

عوارض ناشی از لیزر درمانی موهای زائد :

 • سوزش و درد محل برخورد اشعه .
 • اگر در بعضی از موارد اشعه زیاد باشد موجب اسکار می شود .
 • التهاب و تورم محل اشعه به مدت 2 – 3 ساعت .
 • تغییر رنگدانه های پوستی در افرادی که پوست های گندمگون و برنزه تر دارند .
 • سفید شدن دائمی موها در بعضی از نواحی محل لیزر .

ليزر موهاي زائد

براي راحت شدن از روش هاي سنتي به منظور پاكسازي موهاي بدن كه موجب آزارتان نيز شده ليزر موهاي زائد يكي از بهترين روش هاست.

تاثيرات ليزر بر روي موهاي زائد:

ليزر موجب كم ، ضعيف و نازك شدن موهاي زائد مي شود اما به طور كلي آن ها را نابود نمي كند.در شرايطي كه بيمار داراي مشكلات هورموني باشد احتمال برگشت مو ها افزايش مي يابد اما در صورت نبود اين مشكل احتمال برگشت كاهش پيدا مي كند. اصولا پس از انجام 4 تا 6 جلسه ليزر ، آن را هر 6 ماه يكبار تكرار مي كنند كه حدودا 60 تا 80 درصد از موهاي زائد كم مي شود.

ضرر هاي ناشي از ليزر موهاي زائد:

اگر فردي كه ليزر انجام داده دچار آفتاب گرفتگي بوده باشد امكان دارد پوست وي سوخته و لك هاي سفيدي بر روي سطح آن ايجاد شود.همچنين اگر نكات مهم بعد از ليزر را رعايت نكند و يا زخم ها را دستكاري كند امكان ايجاد تاول وجود دارد كه اسكار آن نيز باقي مي ماند.در ضمن ممكن است به دليل تخصص ناكافي فرد ليزر كننده ، نيز زخم و لك و تاول بر روي پوست ايجاد شود.

رفع موهای زائد با لیزر

انواع سيستم ها براي رفع موهاي زائد:

سيستم هاي غير ليزري نوري هستند كه دستگاه هاي مناسبي اند ولي داراي قدرتي اندازه ي ليزر نمي باشند اما مزيتي كه دارند اين است كه امكان بروز سوختگي و ريسك بازگشت در اين دستگاه ها كم است . انواع سيستم هاي ليزري نيز عبارت اند از: الكساندرايت ، دايود و.. با طول موج هاي مجزا و پوست هاي متفاوت. ضمنا پوست در صورت سوختن امكان دارد تيره شود. آيا امكان انتقال بيماري هاي پوستي از طريق ليزر وجود دارد؟ امكان دارد زماني كه دستگاه ليزر به ويروس هايي همچون ويروس زگيل آلوده است به فرد ديگري نيز آن را انتقال دهد لذا ضروري است كساني كه به اين عارضه ها مبتلا مي باشند به پزشك خود اطلاع دهند تا ليزر موهاي زائد تا بر طرف شدن ويروس عقب بيفتد و از انتقال آن به ساير افراد جلوگيري شود.

مطالب مرتبط

پاک کردن تاتو با لیزر, جوان سازی پوست با لیزر
جراحی بینی

جراحی بینی

جراحی بینی

جراحی بینی

دکتر فرشچی

پروتز سینه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید