بوتاکس

بوتاکس

بوتاکس چیست

نخستین کارهایی که جهت آماده کردن سم بوتولیسم به منظور دست یابی به خاصیت درمانی آغاز شد در دهۀ ششم قرن بیستم بود و که این دارو برای بار اول در سال 1973 وبر روی میمون مورد بررسی قرار گرفت و پس از آن و برای اولین بار بوتاکس جهت اصلاح " لوچی چشم" در سال 1980 بر روی انسان مورد استفاده قرار گرفت.وبرای بارهای بعد به منظور درمان اسپاسم پلک . سرانجام در سال 1989 این دارو برای اصلاح چین و چروک های پیشانی مورد بهره برداری قرار گرفت. و در نهایت مهمترین موسسه نظارت بر غذا و دارو FDA در سال 2002 مجوز استفاده از بوتاکس را به منظور رفع چین و چروکهای پیشانی را صادر کرد. باکتری های مورد استفاده در بوتاکس بی هوازی هستند و در محیط های در بسته مثل قوطی کنسرو رشد کرده و سم خطرناکی را تولید می کند.

در آزمایشگاه باکتری بوتولینیوم را تکثیر داده و سم آن را برای مصارف پزشکی با دوزاژ مناسب آماده می کنند.مولکول این دارو خیلی حساس بوده و بوتاکس باید از هنگام تولید تا مصرف در دمای بین 2 تا 0 درجه سانتیگراد نگهداری شود. بوتاکس در واقع روشی آرام و کم دردسر و غیرجراحی برای رفع چین و چروک صورت و گردن است. با استفاده از اثر بوتاکس و شل شدن عضلات، خطوط ناشی از افزایش فعالیت عضله از بین رفته و طرح صورت و گردن تغییر یافته و چروک ناشی از انقباض عضلات صاف می گردد. البته این نکته را نباید فراموش کرد که چروک های غیرفعال یا استاتیک که ناشی از تغییر در محتوای کلاژن لایه زیرین پوست است و در اثر گذشت سن و تابش آفتاب به وجود می آید، تحت تاثیر بوتاکس قرار نمی گیرد. علاوه بر مواردی که در بالا ذکر کردیم بوتاکس برای موارد زیر نیز کاربرد دارد: تزریق بوتاکس برای افرادی که مبتلا به میگرن هستند، باعث بهبود سردرد میگرنی شده است. تزریق بوتاکس برای افرادی که مبتلا به اسپاسم اندام فوقانی هستند به منظور درمان اسپاسم و سفتی عضلات آرنج و مچ و انگشتها مورد استفاده قرار می گیرد. تزریق بوتاکس به منظور درمان کجی گردن و دردهای گردن ناشی از سفتی بعضی از عضلات گردن نیزسودمند است. هم چنین بوتاکی برای درمان اسپاسم عضلات چشم که منجر به استرابیسم یا لوچی چشم شده است و یا برای درمان اسپاسم پلک ها که بلفارواسپاسم نامیده می شود در افراد بالاتر از 12 سال قابل تزریق است. با تزریق بوتاکس علاوه بر کاهش خطوط اخم و پیشانی، دور چشم و دور لب و گردن می توان به ابرو شکل داد و به بالا بردن ابرو کمک کرد. اگر درمانهای موضعی برای تعریق بیش از حد زیر بغل موثر نبوده است تزریق بوتاکس می تواند کاربرد داشته باشد. بسیاری از بیماران به عنوان درمان کمکی و همچنین طولانی کردن نتایج سایر اعمال زیبایی از تزریق بوتاکس استفاده می کنند. هم چنین امروزه با مطالعات زیاد مشخص شده است که ترکیب لیزر جوانسازی بابوتاکس منجر به اثرات ماندگارتر و طولانی تری نسبت به یک روش به تنهایی می شود. جالب است بدانید که گروه سنی بیماران بین 30 تا 51 سال بیشترین پاسخ را به درمان با بوتاکس می دهند. اثرات بوتاکس در عرض یک تا دو روز پس از تزریق قابل مشاهده است و در عرض چند هفته کامل شده و 3 تا 4 ماه و یا حتی بیشتر هم ممکن است باقی بماند. بهتر است محل تزریق را با کیسه یخ سرد،کمپرس کرد تا میزان درد و ناراحتی ناشی از تزریق کاهش یابد و گاهی محل تزریق 15 تا 30 دقیقه قبل از تزریق با پماد موضعی بی حس می گردد. .

 

بوتاکس بد چه عوارضی دارد؟

یک متخصص پوست و مو استفاده از بوتاکس را برای زنان باردار و شیرده و افراد مبتلا به سرطان پیشرفته ممنوع دانست زیرا افتادگی پلک، لب و آلرژی به عنوان عوارض تزریق نابجای بوتاکس می باشد. متخصص پوست و مو امیر هوشنگ احسانی، بیان کرد : با ایجاد تغببراتی خطرات سم بوتولیسم یا همان بوتاکس از بین میرود و هنگامی که در ناحیه ای تزریق صورت می گیرد در واقع عضلات آن منطقه را موقتاً به مدت 5 تا 7 ماه فلج کرده و در نتیجه آن چین های ناشی از بکارگیری عضلات را از بین می برد و یا کم می کند و زمانی که بوتاکس برای چند بار تکرار شود موجب ترک عادت فرد میشودو درنتیجه باعث میشود که این چین ها یا تشکیل نشوند یا تشکیل آن به تأخیر بیافتد. اگر تزریق توسط افراد ناشی و با ماده ی تقلبی صورت بگیرد ممکن است عوارضی مانند افتادگی پلک، لب، غیر قرینگی در صورت، مشکلات آلرژیک و حساسیت را در پی داشته باشد.این متخصص پوست و مو موارد منع تزریق بوتاکس را، زنان باردار، شیرده، افراد دارای ضعف عضلانی با علل ناشناخته و افراد مبتلا به سرطان های پیشرفته دانست. اگر این تزریق درست انجام نشود ممکن است حالت های صورت فرد به درستی شکل نگیرد برای مثال در هنگام خندیدن تغییراتی صورت می گیرد که به شکل غیرطبیعی است. وی خاطرنشان کرد: فعلاً روش جایگزین برای بوتاکس وجود ندارد و فرد تنها باید تن به جراحی لیفتینگ بسپارد که روش درمانی تهاجمی و جراحی باز است.وی تاکید کرد که ما شاهد اعتراض افراد درباره عوارض بوتاکس هستیم که به پزشکان متخصص مراجعه می کنند ولی متأسفانه دیگر کاری از دست متخصصان پوست و مو ساخته نیست و تنهاراه حل صبر برای پایان زمان اثر سم یعنی 5 تا 7 ماه است.

 

تکنیک تزریق بوتاکس

شکل ظاهری بوتاکس مانند پودریست که در ویالهای یک نفره، دونفره و یا سه نفره بسته بندی شده است. برای تزریق بوتاکس نیازی به بی حسی نیست. مدت زمان انجام این کار10 دقیقه و بدین گونه می باشد پزشک مادۀ حلال را به پودر اضافه کرده و محلول را باسرنگ انسولین که سر سوزن آن بسیار نازک است در چندین نقطه قسمت میانی پیشانی و گوشه های چشم تزریق می کند. به منظور کاهش درد ناشی از تزریق، کمپرس سردی ناحیه مورد نظر قبل از تزریق کارآمد می باشد. اگر پس از تزریق قرمزی مختصری مشاهده کردید نگران نباشید، زیرا در عرض یک ساعت برطرف می شود به نحوی که ظاهراً مشخص نخواهد شد که تزریقی انجام شده است.

قبل از تزریق بوتاکس چه باید کرد؟

در صورتی که به بیماری خاصی مبتلا هستید یا سابقه بیماری های خاص حساسیت را دارید،یا داروی خاصی مصرف میکنید، حتما پیش از تزریق بوتاکس با پزشک مشورت کنید. تزریق بوتاکس دربرخی افراد بیمار میتواند باعث ضعف عضلانی شدید شود. مثل بیماریهای عصبی عضلانی هم چنین می بایست خاطر نشان کرد که مصرف برخی از داروها ممکن است اثر بوتاکس را تشدید کند. مثل آنتی بیوتیکهای گروه جنتامایسین

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

 • برای اینکه پس از تزریق بوتاکس به عضلات اطراف و غیر هدف گسترش پیدا نکند توصیه می شود 2 تا 3 ساعت بعد از تزریق عضلات هدف را منقبض و منبسط کنید.
 • توصیه می شود تا چند ساعت پس از تزریق بوتاکس از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • دقت شود که تا 4 ساعت پس از تزریق بوتاکس از دراز کشیدن خودداری کنید.
 • توصیه می شود تا 4 ساعت در معرض حرارت قرار نگیرید. لذا بهتر است تا چند ساعت از دوش گرفتن و سونا اجتناب نمائید.
 • تا 2 - 3 ساعت پس از تزریق از ماساژ دادن و دستکارای ناحیه تزریق اجتناب کنید. امّـــا جالب است بدانید شکلک در آوردن و اخم کردن و ابرو بالا انداختن نتیجۀ بهتری را بدنبال خواهد داشت.
 • پس از 6 - 7 ساعت بعد از تزریق دوش گرفتن و آرایش چهره و استفاده از کرم پودر بلامانع است.

عوارض بوتاکس

تاکنون در گزارشات بدست آمده هیچ عارضه ی بلند مدتی دال بر تزریق بوتاکس ذکر نشده است اما کماکان نمیشود منکر عوارض آن شد با اینکه این دارو مورد تایید سازمان دارویی آمریكا FDA می باشد.مراجعه به پزشك مجرب و استفاده از داروهای استاندارد مطمئن ترین راه برای اطمینان خاطر از سلامت تزریق بوتاکس است. در کشور ما بیشترین عوارض ناشی از تزریق بوتاکس شامل استفاده از مواد ارزان و غیر مجاز و تزریق توسط افراد غیر مجاز و غیر متخصص است که در نتیجه آن ممکن است با موارد زیر روبه رو شوید:

 • به وجود آمدن دانه های قرمز در محل تزریق آمپول روی پوست ،در اثر حساسیت و و ناپدید شدن آن با گذشت 48 ساعت پس از تزریق.
 • به وجود آمدن دانه های قرمز در محل تزریق آمپول روی پوست ،در اثر حساسیت و و ناپدید شدن آن با گذشت 48 ساعت پس از تزریق.
 • بروز کبودی در زیر پوست در اثر پارگی عروق ظریف اطراف چشم و ناپدید شدن آن پس از چند روز .
 • افتادگی پلک
 • اختلال دید
 • تنگی نفس و ایجاد سایر واکنش های حساسیتی
 • عدم تقارن دو طرف
 • عدم تقارن ابروها
 • ایجاد ابروهای شیطانی در صورت
 • عدم رفع برخی چین و چروک های عمیق بر روی پوست
 • عفونت و تورم های پوستی

یک راه ساده برای تشخیص بوتاکس اصل از تقلبی

اگر می خواهید از اصلی با تقلبی بودن بوتاکس باخبر شوید، باید به استحضار برسانیم که تایید وزارت بهداشت به عنوان یک مجرای قانونی بهترین راه برای تشخیص بوتاکس های اصل دیسپورت در ایران است و فروش آن در داروخانه ها مجاز است، ولی بوتاکس های تقلبی قاچاق بوده و چون تایید هیچ ارگانی را ندارن معمولا درداروخانه ها هم یافت نمی شوند، و به صورت مخفیانه به فروش می رسند. بوتاکس اصل دیسپورت در داروخانه ها موجود و با نسخه پزشک قابل تهیه است. پس اگر از پزشک خود بخواهید که بوتاکس را نسخه کند تا خودتان آن را تهیه نمایید، پزشکی که بوتاکس تقلبی مصرف می کند از این کار سرباز می زند و برای این کار خود بهانه های مختلفی می آورد، مثلا می گوید این دارو کمیاب است و من به سختی آن را فراهم کرده ام یا این دارو در ایران نیست و خودم شخصا آن را از کانادا وارد کرده ام یا این دارو مخصوص من از دوبی وارد شده و در داروخانه ها پیدا نمی شود و ده ها بهانه مشابه دیگر. با اطمینان به نظر سنجی میلیون ها نفر در سراسر دنیا می توان ادعا کرد که دیسپورت Dysport بهترین مارک بوتاکس در ایران برای از بین بردن چین و چروک صورت و داشتن صورتی نرم با پوستی یکنواخت است..

در چه مواقعی می بایست از تزریق بوتاکس خودداری کرد

 • توصیه میشود که اگر در محل تزریق عفونت پوستی وجود دارد به هیچ وجه تا قیل از بهبودی کامل تزریق بوتاکس را انجام ندهید.
 • باید بدانید افرادی که دارای بیماریهای عضلانی اسکلتی مثل میاستینی گراو و ALS نباید به هیچ عنوان به دنبال تزریق بوتاکس بروند.
 • در دوران باردای و حتی قبل از بارداری تزریق بوتاکس ممنوع است اما ضرر تزریق بوتاکس برای جنین هنوزبه اثبات نرسیده است.
 • اگرچه کودک شیر خوار دارید به منظور سلامت کودک توصیه میشود از تزریق بوتاکس بپرهیزید.
 • هم چنین به افراد زیر هجده سال نیز توصیه می شود که از تزریق بوتاکس اجتناب نمایند.

بوتاکس چگونه اثر می کند :

استیل کولین نام یک ماده شیمیایی می باشد که وظیفه آن گرفتن فرمان از مغز و به حرکت در آوردن ماهیجه هاست و بوتاکس دقیقا عملی مخالف با استیل کولین را انجام می دهد بدین صورت که جلوی ترشح استیل کولین و انقباض ماهیچه ها را گرفته و و باعث از حرکت افتادن ماهیچه ها می شود . در نتیجه این امر پوستی صاف و عاری از جروک خواهید داشت.

تکنیک تزریق

شکل ظاهری بوتاکس مانند پودریست که در ویالهای یک نفره، دونفره و یا سه نفره بسته بندی شده است. لازم است بدانید که برای تزریق بوتاکس نیازی به بی حسی نیست و همانگونه که قبلا ذکر کردیم مدت زمان انجام این کاربین 10 تا 20 دقیقه و بدین گونه می باشد که پزشک متخصص ابتدا مادۀ حلال را به پودر اضافه کرده و محلول را باسرنگ انسولین که سر سوزن آن بسیار نازک است در چندین نقطه ( قسمت میانی پیشانی و گوشه های چشم )تزریق می کند. توصیه می شود که به منظور کاهش درد ناشی از تزریق، کمپرس سردی ناحیه مورد نظر را انجام دهید. اگر پس از تزریق قرمزی مختصری مشاهده کردید نگران نباشید، زیرا در عرض یک ساعت برطرف می شود به نحوی که ظاهراً مشخص نخواهد شد که تزریقی انجام شده است

مطالب مرتبط در سایت دکتر برتر

تزریق ژل، تزریق بوتاکس، مزوتراپی پوست، تزریق چربی

با کلیک بروی دکمه های زیر این مقاله را محبوب کنید

جراحی بینی

جراحی بینی

جراحی بینی

جراحی بینی

دکتر فرشچی

پروتز سینه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید